sobota, 25 sierpnia 2007

Przesadzanie i rozmnażanie roślin

W miarę wzrostu korzenie rozrastają się, zużywając składniki pokarmowe, niezbędne staje się wtedy przesadzenie rośliny. Te młode powinny być przesadzane co roku, a starsze, zwłaszcza duże co 3-4 lata. Przesadzamy też, gdy zauważymy przerost korzeni lub gdy roślina potrzebuje zmiany podłoża z powodu choroby. Najodpowiedniejszą porą jest wczesna wiosna w końcu lutego, na początku marca. Przygotowujemy doniczki mniej więcej o średnicy 2cm większej, świeże podłoże. Przed zabiegiem najlepiej jest dzień wcześniej podlać co ułatwi wyjęcie rośliny. Pamiętajmy, że po przesadzeniu odczekujemy miesiąc z nawożeniem. Na dno nowej doniczki układamy drenaż np.. z potłuczonych starych doniczek, sypiemy warstwę ziemi, na to węgla drzewnego, umieszczamy centralnie roślinę i dosypujemy podłoża. Po przesadzeniu dbamy aby roślina miała trochę mniej światła, dużo wilgoci (spryskiwanie) Interesującym zajęciem wiosennym jest rozmnażanie, dzięki czemu możemy wzbogacić nasza kolekcję. Najpopularniejsze metody rozmnażania to:
- Sadzonki wierzchołkowe i z półzdrewniałych pędów Wybieramy zdrowe niekwitnące pędy, tniemy ostrym nożem na długość ok. 10cm poniżej węzła pędu. Usuwamy dolne liście, wkładamy do podłoża, ugniatamy, podlewamy, przykrywamy torebką foliową na 2 tygodnie i ustawiamy w słabo oświetlonym miejscu. Do jednej doniczki możemy włożyć kilka sadzonek.
- Sadzonki liściowe Metodę tą stosujemy do rozmnażania np. fiołka afrykańskiego i skrętnika. Nożem odcinamy liście pozostawiając ogonek. Sadzimy ukośnie w podłożu, tak by blaszka liściowa znajdowała się nad powierzchnią ziemi.

Odcinki pędów
Pęd tniemy na odcinki ok.5cm, aby miały 2 węzły liściowe, wkładamy ukośnie lub pionowo.

Podział
Roślinę kępiastą dzielimy na części ze stożkiem wzrostu, liśćmi i korzeniami.

Okłady
Stosujemy je m.in. u pnącz, roślin zwisających, które mają miękkie pędy. Potrzebne będzie nam nowe naczynie z podłożem do którego przytwierdzamy pęd. Po ukorzenieniu się odcinamy od rośliny matecznej.

Okłady powietrzne
Nacinamy skórę na pędzie, okładamy go mokrym mchem albo torfem, owijamy folią. Kiedy korzenie przerosną obłożenie odcinamy sadzonkę i sadzimy.

Odrosty i rozety
Odrosty są małymi roślinami, które powstają wokół podstawy rośliny np. u bromelii i kaktusów. Oddzielamy je nożem zachowując jak najwięcej korzeni. Niektóre rośliny wytwarzają rozety liściowe, które oddzielamy od matecznika.

Nasiona
Wysiewamy wiosną lub latem, przysypując ziemią, podlewamy, przykrywamy szkłem albo folią. Po ukazaniu się siewek pikujemy czyli przesadzamy do docelowych doniczek

Zarodniki
Ta formę rozmnażania stosujemy u paproci. Na papier otrząsamy zarodniki, które znajdują się na spodniej stronie liści.

Brak komentarzy: